Gwiazdozbiory, czym są oraz jak je rozpoznawać?
Gwiazdozbiory fascynowały starożytnych od tysięcy lat, sprawdź, dlaczego!
2022-07-19, 20:37

Gwiazdy na niebie fascynowały ludzkość już od zarania dziejów. Nic więc dziwnego, że starożytni mocno wiązali gwiazdozbiory występujące na niebie ze swoimi wierzeniami, dodatkowo układ gwiazd na niebie był nieodłącznym elementem każdej podróży i pozwalał na łatwiejszą orientację w terenie i nawigację.

gwiazdozbiory

Czym są gwiazdozbiory?

We wczesnych wiekach ludzkości gwiazdozbiory to były po prostu konstelacje, których układ przywodził na myśl jakąś postać lub rzecz. Obecne badania definiują gwiazdozbiory jako wyznaczona część sfery niebieskiej o ściśle określonych granicach. Warto mieć na uwadzę, że we współczesnej interpretacji gwiazdy nie są ze sobą bezpośrednio związane, a są silnie powiązane z rzutem geometrycznym na sferę niebieską. W roku 1922 Międzynarodowa Unia Astronomiczna przyjęła rewolucyjną uchwałę, która dzieliła niebo na 88 gwiazdozbiorów.

gwiazdozbiory czym są?
Jak gwiazdy mogą pomóc w nawigacji?

W sytuacji, gdy nie posiadamy przy sobie nawigacji, oraz kompasu warto wykorzystać nocne niebo w celu ustalenia kierunku marszu. W tym celu najlepiej namierzyć Gwiazdę Polarną, którą można łatwo rozpoznać, jako najjaśniejszy element tak zwanego gwiazdozbioru Małego Wozu. Jednak warto mieć na uwadzę, że w przypadku przebywania na półkuli południowej nie jest możliwe zobaczenie Gwiazdy Polarnej i w tym wypadku do wyznaczenia kierunku wykorzystuje się tak zwany Krzyż Południa.

KONTAKT / AUTOR
Odrabiamy
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.