Motyw śmierci w sztuce
Dlaczego motyw śmierci tak często pojawia się w sztuce? Dlaczego zwłaszcza pisarze chętnie go eksplorują?
2021-06-07, 11:18

Motyw śmierci nieśmiertelny w kulturze

Odchodzenie nieuchronnie towarzyszy nam w czasie ludzkiej egzystencji, nie dziwi więc, że motyw śmierci jest od setek lat eksplorowany na kanwie sztuki, w tym zwłaszcza literatury. Jacy autorzy w szczególności sobie go upodobali oraz jakie refleksje z tego płyną?

Motyw śmierci w czasach starożytności i średniowiecza

"Antygona" Sofoklesa to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych utworów, w którym tak mocno zaznacza się motyw śmierci. Bohaterka zostaje w nim ukarana za uszanowanie praw boskich, choć zlekceważenie tych nadanych przez Kreona, co skutkowało zamurowaniem kobiety w grobowcu. Śmierć mocno zaznacza się także w literaturze średniowiecznej, w tym choćby w utworze pt. "Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią", w którym została ona przedstawiona w formie iście groteskowej.

Motyw śmierci w literaturze i sztuce

Oswajanie odchodzenia

Próby oswajania śmierci pojawiły się też oczywiście w utworach powstałych w czasie wojny i okupacji. Warto wspomnieć przede wszystkim o książce Hanny Krall pt. "Zdążyć przed Panem Bogiem" mówiącej o trudach życia w getcie. W praktyce jest ona oparta na wywiadzie z Markiem Edelmanem, który przekazuje swoje wspomnienia, nieuchronnie związane także ze śmiercią.

Jak widać motyw śmierci naprawdę często poruszany jest przez pisarzy i są to próby przede wszystkim jej oswojenia. Niestety nie zawsze jest to łatwe, choć literatura daje na to ogromną szansę.

KONTAKT / AUTOR
Odrabiamy
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.